Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bylinkářství 6. a 7. ročník

17. 10. 2020

 

Skripta pro výuku Bylinkářství 6. a 7. ročník

 

 

Rdesno ptačí, Truskavec

Tato bylinka není příliš známá, avšak do některých lektvarů je nezbytná. Je známa také pod jménem Truskavec. Roste na suchých i vlhkých půdách, nejčastěji však na ušlapaných místech, například na dvorech, na málo používaných cestách apod. Vyskytuje se i jako plevel na polích, mezích, kolem potoků apod.

Truskavec ptačí je stará léčivá rostlina, která odpradávna sloužila k zastavování krvácení.

Dnes ji používáme spíše pro stahující účinky zejména při katarech žaludku, střev a dalších podobných onemocněních trávicí soustavy. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny a zvyšuje krevní tlak. Dále má truskavec protizánětlivé a močopudné účinky.

Čaj z truskavce je výborný při onemocnění kloubů, dně, revmatismu i při některých ženských nemocech. Truskavec je také účinný při léčbě tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest. Ale překvapivě má pozitivní vlivy i na cukrovku a horečky. Na vnější použití je silný odvar z truskavce výborný při omývání těžce se hojících, mokvajících a hnisavých ranách, na které můžeme přikládat i celé rozmačkané nebo spařené byliny.

Forma obkladu, nejlépe přes celou noc, se doporučuje na krví podlité oči. Úplně mladé výhonky a listy můžeme využít do míchaných salátů, polévek a omáček Důležité je i jeho fungování v některých lektvarech, kde má své nenahraditelné místo, ale nebudu vám říkat, jaké lektvary to jsou, k nim se včas dostanete u kolegů na lektvarech.

 

Fotosyntéza

Fotosyntéza je proces zachytávání energie slunečního záření a jejího využití na fixaci oxidu uhličitého v zelených rostlinách za účelem vzniku sacharidů. Při fotosyntéze se v buňkách rostlin přijatá energie světelného záření spotřebuje na vznik organických látek z těch anorganických. Organismy, které zajišťují svoji potřebu energie pomocí fotosyntézy, se nazývají autotrofní resp. fotoautotrofní. 

 

 

 

Fotosyntéza se z hlediska existence současného života pokládá za nejdůležitější proces na Zemi. Má také vícero fází a to:

  • Světelná fáze – probíhá v zložitých fotosyntetických procesech spojených s příjmem (absorpcí) světelné energie a jejím spracováním. 
  • Tmavá fáze – probíhá v několika sekundárních fotosyntetických procesech spojených s fixací uhlíku a přeměnou uhlíku anorganického (CO2) na organický (sacharidy). 

U rostlin mírného pásma probíhá takzvaný calvinův cyklus. U energeticky bohatých rostlin na cukry probíhá takzvaný Hatch-slack cyklus. U sukulenty probíhá takzvaný CAM cyklus (pouštní rostliny) 

Vlastnosti fotosyntézy:

  • Vyžaduje světlo 
  • Probíhá pouze za účasti asimilace pigmentů 
  • Probíhá v chloroplastech (tylakoidech) 
  • Je to syntéza anorganických látek (vznikají látky organické)
  • Oxid uhličitý se spotřebovává 
  • Kyslík se uvolňuje 
  • energie se spotřebovává